IX Starptautiskās Sanktpēterburga matemātiskās spēles “Atbalsta punkts”

28., 29. oktobrī Sanktpēterburgā 144. liceja telpas norisinājušas IX starptautiskās Krievijas matemātiskās spēles “Atbalsta punkts”, spēles notiek pateicoties Sanktpēterburgas ģimnāziju Asociācijas atbalstam.

No 2015. gada 144. licejs ir matemātisko spēļu “Atbalsta punkts” organizētājs. Atklājot spēles, liceja direktore Vera Kņazeva uzrunāja sacensību dalībniekus, novēlēja visiem veiksmi, jaunus atklājumus un panākumus.

Uz matemātikas spēlēm šogad atbrauca komandas no 12 Sanktpēterburgas izglītības iestādēm: komandas no vidusskolām 56, 61, 126, 144, 156, 229, 261, 470, 488, 498, 533, 558, kā arī 1. ģimnāzijas komanda no Murmanskas apgabala pilsētas Polāra ausma – Поляные зори, un komandas no trim Rīgas pilsētas izglītības iestādēm.

Spēļu programma ir ļoti piesātināta un daudzveidīga. Spēļu organizētāji sagatavoja interesantus pasākumus bērniem un arī pedagogiem. Divu dienu laikā jaunie intelektuāļi piedalījās sacensībās “Matemātiskā cīņa” un “Matemātiskā regate”, kur skolnieki parādīja spēju domāt loģiski, meklēt un atrast nestandarta risinājumus, prasmi aizstāvēt savu viedokli, attīstīt komunikācijas iemaņas, ātro reakciju, mākslu atbalstīt viens otru.

Komandu vadītāji, matemātikas skolotāji no 16 izglītības iestādēm piedalījās pedagoģiskajā konferencē “Izglītības kvalitātes vadības sistēmas pilnveidošana skolās matemātiskās izglītības koncepcijas redzeslokā”. Konferences dalībnieki apsprieda audzēkņu novērtēšanas aspektus. Plenāra sēdē augstu atzinumu ieguva docentes, inženierzinātņu doktores, ISMA privātskolas “Premjers” pasniedzējas T. Šamšinas uzstāšana par Rīgas skolnieku ārpus klašu darbību uz Latvijas augstskolu bāzes.

Pēc sacīkšu nolikuma starpposmu rezultātus apkopo katra spēles dienas galā, tad tiek izvirzīti uzvarētāji un apbalvotāji. Sacīkšu gala vērtējumus aprēķina pēc novadīto spēļu summas un tradicionāli tiek dalītas divās vecuma grupās.

Spēļu svinīgajā noslēguma ceremonijā bija pasniegti diplomi, medaļas, kausi.

Pagājušajā gadā Rīgas privātas vidusskolas “Premjers” komanda iekaroja 2. vietu “Matemātiskās cīņās”, bet šogad mēs iekārojām 4. vietu “Matemātiskā regatē” un esam kļuvuši par laureātiem nominācijā “Pētnieki” par pareizo uzveduma atrisināšanu, kuru neatrisināja ne viena cita komanda, bet risinājuma autors ir ISMA “Premjers”11.k lases skolnieks Dmitrijs Šamšins.

Vidusskolas ISMA “Premjers” administrācija izsaka pateicību visiem IX starptautisko matemātisko spēļu Atbalsta punkts dalībniekiem, kuri ar izcilību aizstāvēja mūsu skolas godu tādā atbildīgā un prestižajā starptautiskā līmenī:

  • Romanam Djakonam, 10.klase
  • Aleksandram Čenišovam, 10.klase
  • Dmitrijam Šamšinam, 11.klase
  • Artjomam Čugrejevam, 10.klase,
  • Anastasijai Švarevai, 10.klase,
  • Violetai Smirnovai, 11.klase,
  • Annai Vasiļjevai, 9.klase,
  • Alīnai Furse, 10.klase.

Brauciena laikā mūsu komanda paspēja apmeklēt vairākas ekskursijas, kā arī apmeklēt izstādi Ermitāžas galvenajā mītnē “Mākslinieka grāmatas kabinets” («Кабинет книги художника») (livre d'artiste) un iepazīties ar kolekcionāru Marku Bašmakovu - fizikālās un matemātikas zinātņu doktors, profesors, Krievijas izglītības akadēmijas akadēmiķis. Kopumā Marks Ivanovičs savāca aptuveni pieci simti eksemplāru, kuru starpā ir diezgan daudz šedevru, piemēram, Pjers Bonars (Pierre Bonnard) un viņa “Paralēli” (“Parallèlement”) līdz Salvadora Dalī livre d’artiste.

Marka Bašmakova vārdi par kolekciju:

“Es jūtos vairāk kā pētnieks, ne tik daudz kā kolekcionārs. Šis kolekcijas vēsture saistīta ar manu zinātnisko darbību: pētot izglītības un pedagoģijas jautājumus, es sapratu, ka apmācība pie mums notiek verbāli. Ilustrācija tajā ir kā papildinājums, tai ir sekundāra loma. Taču psihologi jau sen atklāja, ka radošā darbība var būt vizuāla bez tulkojuma jēdzienu un vārdu valodā. Matemātikai tas ir ļoti svarīgi, jo to ne katrs ir spējīgs izpaust visu ar vārdiem. Ir šāds jēdziens – livre d’artiste – tas nozīme ne tikai grāmatu ar ilustrācijām, bet grāmatu kā neatņemamu mākslas objektu, burtiski “mākslinieka grāmatu”. Tieši tos es kolekcionēju.”

Tikšanos organizēja inženierzinātņu maģistrs un ISMA “Premjers” matemātikas skolotāja Irina Kazakova.

Svētku atmosfēra, komandas saliedētības gars, darba, radošuma panākumi, komunikācijas un izglītības rezultāti – visi šie panākumi ilgi paliks IX starptautisko matemātisko spēļu dalībnieku atmiņās. Uz redzēšanos!